Плановане запровадження Європейського екологічного податку СВАМ у 2026 році може призвести до серйозних втрат для українських виробників, які експортують до ЄС. У зв'язку з повномасштабним вторгненням Росії, Україна стала ще більш залежною від експорту до Європейського Союзу, але запровадження податку CBAM може призвести до значних економічних втрат. Різні джерела оцінюють можливі втрати країни в розмірі до $1,4 млрд.
Також читайте: Онлайн кредит на картку без відмови
Згідно з Politico, закон про СВАМ містить положення щодо форс-мажорних обставин, таких як війна та військові дії, але Брюссель не надав чітких сигналів про виключення України з цього механізму. Експерти вважають, що у разі введення податку на викиди вуглецю в ЄС, Україна може втратити значну частину експорту чавуну та сталевих напівфабрикатів, що призведе до серйозних економічних втрат. Однак у ЄС розуміють, що знищення української економіки не в їхньому інтересі, і тому закон про СВАМ передбачає можливість винятків для країн, як Україна.
Також читайте: ТОП-5 найкращих МФО України
Проте Європейський парламент не може самостійно прийняти цей рішення - виконавча влада ЄС в Брюсселі (Європейська комісія) повинна здійснити цей крок. Наразі цього не сталося, хоча є ще достатньо часу, оскільки механізм почне діяти лише у 2026 році. Водночас, рішення в ЄС не ухвалюються швидко, а переговори про членство зазвичай тривають роками. Інтеграція законів ЄС у національне законодавство - це тривалий процес, а війна ускладнює ситуацію. Науковець з Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету, Сагатом Саха, висловлює здивування тим, що справа про податок на викиди вуглецю не розглядається як нагальна проблема. Він попереджає, що перед виборами в ЄС це питання може бути відкладено на місяці.