Запрошення Такера Карлсона на інтерв'ю з Володимиром Путіним було оголошено як подія надзвичайного масштабу. Прев'ю до цього інтерв'ю переглянули мільйони разів, а додаток X, де Карлсон опублікував повну версію, став найбільш завантажуваним в App Store.
Поки прокремлівські ЗМІ слідкували за кожним кроком телеведучого в Москві, сам Карлсон обіцяв розкрити американцям правду, яку, як він стверджував, тщательно приховують від них. Проте, Володимир Путін не сказав нічого нового.
Цитати в цьому матеріалі подані в зворотному перекладі з англійської і можуть не повторювати Володимира Путіна дослівно.
У своєму наповненому пафосом прев'ю до інтерв'ю Такер Карлсон стверджував, що більшість американців не розуміють, чому Путін вторгся в Україну. Це досить дивно, враховуючи, що найбільші американські телеканали, як CNN, так і Fox News, неодноразово транслювали виступи російського президента про "демілітаризацію" та "денацифікацію" України.
Тепер американцям — так само, як росіянам раніше — відкрилася можливість детально розібратися в цьому питанні: 23 хвилини з двох годин інтерв'ю Володимир Путін, радісний тим, що у Карлсона є історична освіта, витратив на екскурсію в історію Росії та України.
У своєму тривалому виступі Путін розповідав про поляків, а потім навіть показав Карлсону певні архівні документи з копіями листів Богдана Хмельницького — "щоб ви не подумали, що я щось вигадую", додав російський президент. Після цього глядачам з'явилася можливість послухати історію Русі, період правління Єкатерини II — і так далі до наших днів.
Володимир Путін, розмірковуючи про війну в Україні, яку він розпочав, любить посилатися на історію, зокрема, на період Петра I. Західні політики неодноразово зазначали, що Путін у контексті російсько-української війни хоче вести себе як політик минулого, готовий перекроювати кордони силовим шляхом — саме так розв'язувалися зовнішньополітичні конфлікти в епоху Петра.
Видання Financial Times намагалося відтворити хронологію подій, що передували початку війни Росії проти України — тоді один з джерел пояснив журналістам: "У нього [Путіна] три радника — Іван Грозний, Петр I та Єкатерина Велика". Згідно з джерелом, Путін вірить, що увійде в історію як Петро.
Протягом майже двох років триває війна, розпочата Путіним, і навіть американці, яким Такер Карлсон збирався відкрити очі на правду, неодноразово чули основні тези, які російський президент намагався висловити в цьому інтерв'ю.
Одна з них — те, що, за його словами, Росія не розпочала війну в Україні, а намагається лише завершити війну, яку розпочали без неї. Згідно з традиційною версією Путіна, все почалося з Майдану.
"Чому переворот? Чому жертви? Чому загроза для Криму? Чому розпочали операцію в Донбасі? Я не розумію цього", — повторював Путін, додавши, що до цих подій причетне ЦРУ.
Потім він знову звернувся до для нього болісного питання про НАТО.
"Ми ніколи не погоджувалися на розширення НАТО, на вступ України до НАТО. Ми не погоджувалися на наявність військ без НАТО там без обговорення з нами. Десятиліттями ми казали: не робіть цього, не робіть того", — сумнівався Путін.
За його думкою, тригером став відмова України виконувати Мінські угоди.
З самого початку Москва та Київ трактували по-різному те, що написано в Мінських угодах. А Володимиру Зеленському вони загалом досталися в спадок від попередника — Петра Порошенка, який був готовий підписати їх на тлі болісних поразок української армії в Донбасі. Отже, оточення Зеленського намагалося донести, що у такому вигляді, в якому ці угоди були підписані, їх виконати дуже складно, якщо взагалі можливо, тому їх потрібно змінити. Але Росія була категорично проти цих змін.
Розбіжності у тлумаченні угод завжди були зрозумілими і починалися з моменту визначення того, хто саме є сторонами конфлікту. Москва вважала конфлікт внутрішньоукраїнським, тоді як для Києва було очевидним, що в Донбасі протистоять Україна і Росія.
Отже, за словами Володимира Путіна, історія привела дві країни до 24 лютого 2022 року.
"Чи досягли ви своїх цілей?" — запитав у президента Карлсон.
"Ні, ми ще не досягли своїх цілей, оскільки одна з них — денацифікація. Це означає заборону всіх видів неонацистських рухів. Ви кажете, що Гітлер помер вже багато років, 80 років, але його приклад живе. Живі люди, які винищували євреїв, росіян і поляків. І нинішній президент сьогоднішньої України аплодує йому в канадському парламенті, аплодує, стоячи", — відповів Путін.
Путін має на увазі вересневий інцидент, коли під час візиту Зеленського до парламенту Канади помиляючись запросили українця, який служив у нацистському підрозділі під час Другої світової війни. Спікер Палати громад Канади назвав 98-річного чоловіка героєм.
Пізніше спікер вибачився за те, що сталося, але представники російської влади неодноразово використовували скандал як аргумент на міжнародних майданчиках в підтримку своєї позиції.
Такер Карлсон уважно слухав аргументи Путіна про "денацифікацію", але ні разу не запитав російського президента про обстріли лікарні та театру у Маріуполі, удар по торговому центру у Кременчузі, тіла мирних жителів на вулицях Бучі, вивезення дітей з окупованих територій і про арешти цивільних.
Лише декілька разів під час розмови Карлсона і Путіна згадувалось ім'я президента США Джо Байдена.
Російський лідер відзначив, що навіть не пам'ятає, коли в останній раз розмовляв з Байденом, - це було перед початком війни. Без деталей Путін заявив: "Я тоді сказав йому: я впевнений, що ви робите історичну помилку, підтримуючи все, що відбувається там, в Україні, і відштовхуючи Росію".
Карлсон, який ніколи не приховував своєї підтримки Дональда Трампа, запитав у Путіна, чи буде він готовий відновити діалог зі Сполученими Штатами, якщо зміниться господар Овального кабінету.
Путін зауважив, що справа не в конкретній особі, і згадав американських президентів, з якими у нього склалися добрі стосунки, наприклад, Джорджа Буша-молодшого і Дональда Трампа. У кінцевому підсумку, за його словами, все залежить від настроїв еліт, які поки не розуміють, що світ неминуче змінюється.
Він визнав, що вважає Америку "складною країною", де неясно, хто взагалі приймає рішення, якщо у кожному штаті є власне законодавство, і штат може вплинути на те, щоб не допустити якогось кандидата до виборів.
Це очевидний натяк на рішення штату Колорадо, яке заборонило включати ім'я Дональда Трампа в бюлетені на президентських виборах. Це рішення було прийняте на підставі статті американської конституції, яка забороняє учасникам мятежу займати державні пости. Суд у Колорадо вважав, що Трамп підбурював своїх прихильників до штурму Капітолію в січні 2021 року, коли кандидат програв вибори Джо Байдену.
Хоча рішення суду Колорадо ще не остаточне - справа розглядається Верховним судом, який наразі схиляється на бік колишнього президента.
Дональд Трамп неодноразово демонстрував дружні стосунки з Путіним і недавно навіть заявив, що може завершити війну в Україні за 24 години. Проте не уточнив, як саме.
Враховуючи ці, на перший погляд, малозамітні аспекти, що стосуються внутрішньої політики США, дивно, що ані Путін, ані Карлсон не піднімали улюблену тему "традиційних цінностей", як очікували багато аналітиків. Ця програма близька не лише Володимиру Путіну, а й виборцям Дональда Трампа, які перш за все становлять аудиторію Такера Карлсона.