Переформування небанківського фінансового сектору наближається до завершення: не лише законодавча база повністю розроблена та прийнята, але й її застосування знаходиться в активній стадії імплементації. Катерина Рожкова, перша заступниця голови НБУ, розкрила ключові напрямки, на яких зосереджуються учасники ринку.
Робота за європейськими вимогами
Розробка законодавчої бази для реформування небанківського фінансового сектору в Україні вже завершена, а нові закони і акти оновили законодавство стосовно різних аспектів фінансового ринку. На думку першої заступниці голови НБУ, ці зміни є вчасними, оскільки вони відповідають вимогам ЄС, особливо після того, як Україна отримала статус кандидата в членство. Регуляторні вимоги до сектору небанківських фінансових установ посилюються, зокрема стосовно корпоративного управління, внутрішнього контролю та дотримання прав споживачів. Крім того, пруденційні нормативи та вимоги посилюються, особливо для страхових компаній, що підвищує стандарти відповідності до європейського законодавства.
До чого готуватися небанкам
НБУ визнає, що наразі ринок не готовий до впровадження всіх нових нормативів, тому надає небанківським установам щонайменше півроку на приведення своєї діяльності у відповідність до нових вимог. Страховим компаніям під час цього періоду передбачена оцінка якості активів під час річного аудиту, а кредитним спілкам дали час на адаптацію до нового законодавства щодо капіталу, оцінки ризиків та корпоративного управління.
Також читайте: Онлайн кредит на картку без відмови
Деякі кредитні спілки, які не працюють зі залученими коштами, зазнають спрощених вимог, а фінансові компанії повинні переглянути свої бізнес-моделі, збільшуючи капітал або скорочуючи обсяги операцій. Також вводяться заходи для посилення захисту прав споживачів, включаючи обмеження відсоткових ставок за кредитами та нагляд за ринковою поведінкою учасників ринку.
Колосальні можливості
Нове законодавство відкриває нові перспективи для учасників небанківського фінансового сектору, надаючи їм можливість зростання відповідно до більш жорстких вимог. Катерина Рожкова підкреслила, що в Україні доля активів у цьому секторі становить приблизно 15%, в той час як у світі цей показник наближається до 50%. Це означає, що існує значний потенціал для зростання. За умови відповідності росту новим нормативам, всі учасники, включаючи споживачів, фінансові компанії і економіку в цілому, отримають додаткову вартість.